Carbon Clean

Carbon Clean

Carbon Clean

Eskişehir'de Carbon Clean uygulamalarını Özden Otomotiv'de yaptırabilirsiniz

Carbon Clean Nedir?

Carbon Clean, bir makine ve temizleme kimyasallarından oluşan bir sistemdir. Carbon Clean makinesinin deposuna, 4 silindirli benzinli motorlar için 1/2 şişe, 6 silindirli benzinli motorlar için 3/4 şişe, 8 silindirli benzinli motorlar için 1 şişe temizlik maddesi konulur. Daha sonra, deponun içindeki işarete kadar yakıt (Benzinli motorlar benzin, için) eklenir. Dizel motorlu araçlar için ise; 1300 CC motor hacmine sahip dizel araçlar için 1/4 şişe, 1300-2000 CC motor hacmine sahip dizel araçlar için 2/4 şişe, 2000-3000 CC motor hacmine sahip dizel araçlar için 3/4 şişe temizlik maddesi kullanılır. Bir şişe dizel Carbon Clean temizlik kimyasalı için, makinenin deposuna 1 litre dizel yakıt eklenir.

Otomobilin yakıt deposuyla ilişkisini kesmek amacıyla, yakıt kütüğüne bağlı olan benzin girişini ve çıkışını sağlayan borular birbirine bağlanır. Daha sonra makinenin hortumları buralara monte edilir. Böylece makinenin deposu, otomobilin benzin deposu haline gelir.

Hazırlanan karışım bitene kadar -ki bu yaklaşık 30-45 dakika sürer-, motor rölanti devirde çalıştırılır. Arada bir gaza basılarak sökülen kurumun egzozdan atılması sağlanır. Carbon Clean temizlik kimyasallarının en büyük özelliği, yanıcı olmamalarıdır. Bu nedenle motor parçalarına hiçbir yan etkisi bulunmaz.

 

Kurum ve Karbon Birikimi

Benzin ve dizel motorların performansının zaman içinde düşmesinin ve yakıt tüketiminin artmasının iki önemli nedeni vardır. Bunlardan birincisi, yakıt sistemindeki parçalarda toplanan kimyasal pislikler ve kirleticilerdir.

İkinci ve en önemli neden ise, motorun emme manifoldu, supaplar ve yanma odası içinde biriken kurumlar ve enjektörlerde biriken kirletici maddelerdir. Bu iki grubun oluşturduğu kirleticileri ortadan kaldıramadığımız sürece, motorlara yapılacak hiçbir müdahale, ayar ve parça değiştirme aracın motorunun normal performansına ulaştırılmasında ve yakıt tüketiminin düşürülmesinde başarı sağlayamayacaktır.

Birinci Grup Kirleticiler:

İnce sülfat ve oksit katmanları, sert, şeffaf ve parlak vernikleşme tabakaları, yapışkan artıklar, yakıttaki kristalleşme. Bu grupta yer alan kirleticiler, özellikle karbüratör sistemi, yakıt hatları ve enjeksiyon sisteminde etkili olmaktadırlar.

İkinci Grup Kirleticiler:

Bilindiği üzere benzin, kömür gibi bir hidrokarbon bileşenidir ve havayla yandığı zaman kimyasal reaksiyon sonucu HC adını verdiğimiz kurum bırakır. Bu yakıtla havanın yanması sonrasında oluşan doğal bir sonuçtur ve bütün organik bazlı yakıt türleri için geçerlidir. Bu kurum miktarı, yakıtın içindeki kimyasal katkı maddelerinin yapısı ve sayısı ile doğru orantılıdır. Yani ne kadar çok kimyasal katkı, o kadar çok kurum demektir. Ayrıca, yakıtla hava karışımının 14/1 ideal karışım oranından uzaklaşması nedeniyle oluşan bir karbon, yani kurum birikimi söz konusudur. İçten yanmalı motorlarda yanmanın oluşmasını sağlayan hava, yakıt ve ateşlemeden (Dizel motorda hava ve yakıt) herhangi biri ideal değerlerinden uzaklaştığı zaman, 14/1 ideal karışım oranından uzaklaşılmış olunur.

Supap tablası arka yüzeyinde biriken kurumlar süngerimsi bir yapı içerdiğinden, benzin motorlu araçlarda enjektör tarafından püskürtülen benzinin bir kısmını emerek hem yanma odasına püskürtülen yakıt miktarının azalmasına neden olduğu hem de püskürtülen yakıtın atomizasyonunu bozduğu için, bu hem aracın yeterli gücü üretememesine hem de yakıt tüketiminin artmasına neden olmaktadır. Supap tablasıyla supap sapının birleştiği bölgede biriken kurumlar belli bir süre sonra iyice artarak supapların silindir kapağı üzerindeki yuvalarına tam oturmasına engel olur. Bunun sonucunda silindirlerdeki kompresyon değerleri düşerek motorun çalışma düzeninde bozukluklar ve volümetrik veriminde önemli miktarda düşüşe neden olurlar. Sonuç olarak bu grupta yer alan kirleticiler yanma ve volümetrik verimini düşürerek aracın motorunun güç ve tork değerlerinde çok önemli ölçülerde düşüşe neden olmaktadır.

Birinci grup kirleticiler, ikinci grup kirleticilerle bir araya gelerek benzin ve dizel motorlu araçlarda çok ciddi problemler yaratmaktadır. Birinci grup ve ikinci grupta yer alan kirleticiler araç sürücülerinin devamlı şikayette bulunduğu, ama araç servislerindeki diagnostik test cihazlarıyla tespit edilmesi olanaksız olduğu için teşhis edilemeyen hatalara ya da hayalet arızalar olarak tanımladığımız aşağıdaki problemlere sebep olmaktadır.

 • - Motorun gücünün ve çekişinin azalması,
 • - Aracın hızlanma yeteneğinde azalma,
 • - Artan yakıt tüketimi,
 • - Motorun kendi kendine sık sık stop etmesi,
 • - Bozuk rölanti devri ve sallantılı çalışma,
 • - Araç motor tork eğrisinde ve güç eğrisinde düzgünsüzlükler ve duraksamalar,
 • - Araç çalıştırılırken motorun özellikle soğuk havalarda hemen çalışmaması, geç çalışması,
 • - Egzoz emisyon değerlerinin yükselerek aracın çevreyi daha fazla kirletmeye başlaması,
 • - Rahatsız edici düzeylerde egzoz kokusu.

Diagnostik test cihazlarıyla teşhisi son derece zor olan tüm bu problemler, araç sürüş konforunu azaltarak araç sürücüsünün mizacını ve performansını kötü anlamda etkilemektedir.

 

Carbon Clean İşleminin Faydaları

FİNANSAL FAYDA:

 • - Daha az yakıt tüketerek "0" km. motor performansı sağlarsınız.
 • - Aracınızın yakıt püskürtme sistemlerindeki pahalı parçaların gereksiz zamanlarda, gereksiz yere değişmesi önlenir.
 • - Aracınızın bakım ve işçilik masrafları ile serviste kalış süresini azaltır.
 • - Özellikle dizel araçlarda çok pahalı olan ve değişimi zaman alan parçalardan kaynaklanan birçok arızanın oluşması önceden engellenir.

 

ÇEVRESEL FAYDA:

Havayı kirleten karbonmonoksit, hidrokarbon ve azotoksit gibi zehirleyici gazların miktarı, Carbon Clean işlemi sonrasında azalır. Böylece, soluduğumuz havayı çok daha az kirletir, aracımızı düşük egzoz emisyon değerlerinde kullanmış oluruz.

 

ARTAN MOTOR PERFORMANSI:

CARBON CLEAN KİMYASALLARI İLE CARBON CLEAN MAKİNALARI KULLANILARAK YAPILAN KURUM VE KARBON BİRİKİNTİSİ TEMİZLEME İŞLEMİ SONRASINDA, ARAÇLARIN MAKSİMUM TORKUNDA ÖNEMLİ BİR MİKTADA ARTIŞ SAĞLANDIĞI, KOMPRESYON DEĞERLERİNİN ORTALAMA % 27 ORANINDA ARTTIĞI VE TEKERLEKLERDEKİ GÜCÜN ORTALAMA % 6 ORANINDA YÜKSELDİĞİ BOSCH DİNAMOMETRE CİHAZI TEST SONUÇLARI İLE KANITLANMIŞTIR.

 

ARTAN SÜRÜŞ KONFORU:

 • - Carbon Clean işlemi sonrasında, aracınız daha sakin ve sessiz çalışır.
 • - Aracınızdaki motor gürültüsü azalır.
 • - Aracınızın 0-100 km. Hızlanması ve ara hızlanma dediğimiz esneklik kabiliyeti, aracınızın "0" km.'deki performans değerlerine gelir.
 • - Daha az vites değiştirerek yüksek sürüş konforu ve keyfi yaşarsınız.

Kaynak:http://www.carboncleanturkiye.com/

Hizmetlerimiz

DÖNEMSEL KAMPANYALARIMIZI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ!

Kampanyalarımız

İkinci El Araçlarda Müthiş Fırsatlar

KDV Dahil

 • Ekspertiz Garantisi
 • Takas İmkanı
 • Kilometre Garantisi
 • Şeffaf Hizmet
İNCELE